Cypress Semiconductor CY7C2670KV18-450BZI
CY7C2670KV18-450BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2670KV18-450BZI
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2670KV18-450BZI.pdf
Availability of CY7C2670KV18-450BZI
QUANTITY
CY7C2670KV18-450BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2670KV18-450BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C2670KV18-450BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size144M (4M x 36)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2670KV18-450BZI
Related LinksCY7C2670K, CY7C2670KV18-450BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2670KV18-450BZI Details Description
Related parts for CY7C2670KV18-450BZI
IC MONITOR RESET 2.18V SC-70-3 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 datasheet.pdf
RES 350 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf