Cypress Semiconductor CY7C4201-15JXC
CY7C4201-15JXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C4201-15JXC
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC SYNC FIFO MEM 256X9 32-PLCC
Datasheet Download
CY7C4201-15JXC.pdf
Availability of CY7C4201-15JXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C4201-15JXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C4201-15JXC
Internal Part NumberEIS-CY7C4201-15JXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
SeriesCY7C
PackagingTube
Memory Size2.25K (256 x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)35mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C4201-15JXC
Related LinksCY7C420, CY7C4201-15JXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C4201-15JXC Details Description
Related parts for CY7C4201-15JXC
IC OPAMP JFET 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS PIN WALL MNT datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 32pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf