Cypress Semiconductor CY7C4251V-15AC
CY7C4251V-15AC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C4251V-15AC
Brief Description
IC SYNC FIFO MEM 8KX9 32-TQFP
Datasheet Download
CY7C4251V-15AC.pdf
Availability of CY7C4251V-15AC
QUANTITY
CY7C4251V-15AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C4251V-15AC
Internal Part NumberEIS-CY7C4251V-15AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesCY7C
PackagingTray
Memory Size72K (8K x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time11ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)20mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-TQFP
Supplier Device Package32-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C4251V-15AC
Related LinksCY7C425, CY7C4251V-15AC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C4251V-15AC Details Description
Related parts for CY7C4251V-15AC
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV DARLINGTON 8-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 1"X 36YD datasheet.pdf
SW OVRTRVL PLUNGER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
POWER STRP 19"15A 6OUT 15'CRD GR datasheet.pdf
CONN FORK HEATSHRINK #6 25PC datasheet.pdf
REAR PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf