Cypress Semiconductor CY7C4261-15JXCT
CY7C4261-15JXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C4261-15JXCT
Brief Description
IC SYNC FIFO MEM 16KX9 32-PLCC
Datasheet Download
CY7C4261-15JXCT.pdf
Availability of CY7C4261-15JXCT
QUANTITY
CY7C4261-15JXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C4261-15JXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C4261-15JXCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesCY7C
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size144K (16K x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)35mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C4261-15JXCT
Related LinksCY7C426, CY7C4261-15JXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C4261-15JXCT Details Description
Related parts for CY7C4261-15JXCT
CARD EDGE 12POS DL .125X.25 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 15MM datasheet.pdf
IC 9-CHAN DIFF TXCVR 56-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
KIT EVAL ADIS W/SOFTWARE USB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.2V 15A datasheet.pdf