Cornell Dubilier Electronics MLP171M450EA1C
MLP171M450EA1C picture photo
Mfg. Part Number
MLP171M450EA1C
Brief Description
CAP ALUM 170UF 20% 450V FLATPACK
Datasheet Download
MLP171M450EA1C.pdf
Availability of MLP171M450EA1C
QUANTITY
MLP171M450EA1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP171M450EA1C
Internal Part NumberEIS-MLP171M450EA1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance170µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)973 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP171M450EA1C
Related LinksMLP171M, MLP171M450EA1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP171M450EA1C Details Description
Related parts for MLP171M450EA1C
DIODE ZENER 3.9V 1W MELF datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 4POS datasheet.pdf
CONN BACKPLANE TYPE A 2MM ORANGE datasheet.pdf
IC LATCH D-TYPE 9BIT BUS 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 0.125 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CON FML AXIAL 3POS 2M 4 AMP datasheet.pdf