Cypress Semiconductor CY8C20636A-24LQXIT
CY8C20636A-24LQXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY8C20636A-24LQXIT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers - Application Specific
Brief Description
IC CAPSENSE 1.8V 36 I/O 48QFN
Datasheet Download
CY8C20636A-24LQXIT.pdf
Availability of CY8C20636A-24LQXIT
QUANTITY
CY8C20636A-24LQXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C20636A-24LQXIT
Internal Part NumberEIS-CY8C20636A-24LQXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginQualification BEOL 13/Mar/2014
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers - Application Specific
SeriesCapSense® Controllers
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsCapacitive Sensing
Core ProcessorM8C
Program Memory TypeFLASH (8 kB)
Controller SeriesCY8C20xx6A
RAM Size1K x 8
InterfaceI²C, SPI
Number of I/O36
Voltage - Supply1.71 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C20636A-24LQXIT
Related LinksCY8C20636, CY8C20636A-24LQXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C20636A-24LQXIT Details Description
Related parts for CY8C20636A-24LQXIT
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 8POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 24MM datasheet.pdf
MOD LED HB ACRICH2 120V 870 LM datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 24LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 840MA 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RV COAX SW 18GHZ 4.5V datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf