TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-15S9-6116-LC
DL66R14-15S9-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-15S9-6116-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
DL66R14-15S9-6116-LC.pdf
Availability of DL66R14-15S9-6116-LC
QUANTITY
DL66R14-15S9-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-15S9-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-15S9-6116-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-15S9-6116-LC
DL66R14-15S9-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R14-15S9-6116-LC
TRANSCEIVER/REGISTER 24SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf