Cypress Semiconductor CY8C21434-24LQXI
CY8C21434-24LQXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C21434-24LQXI
Brief Description
IC MCU 8K FLASH 512B 32QFN
Datasheet Download
CY8C21434-24LQXI.pdf
Availability of CY8C21434-24LQXI
QUANTITY
CY8C21434-24LQXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C21434-24LQXI
Internal Part NumberEIS-CY8C21434-24LQXI
PCN Assembly/OriginGSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTray
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O28
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 28x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C21434-24LQXI
Related LinksCY8C2143, CY8C21434-24LQXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C21434-24LQXI Details Description
Related parts for CY8C21434-24LQXI
IDC CABLE - MSC60K/MC60M/MPK60K datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COUNTER DIV N PRESET 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf