Cypress Semiconductor CY8C21534-12PVXET
CY8C21534-12PVXET picture photo
Mfg. Part Number
CY8C21534-12PVXET
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 28SSOP
Datasheet Download
CY8C21534-12PVXET.pdf
Availability of CY8C21534-12PVXET
QUANTITY
CY8C21534-12PVXET Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C21534-12PVXET
Internal Part NumberEIS-CY8C21534-12PVXET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed12MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 28x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C21534-12PVXET
Related LinksCY8C2153, CY8C21534-12PVXET Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C21534-12PVXET Details Description
Related parts for CY8C21534-12PVXET
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 44.80MM RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 25' REVERSED datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf