Cypress Semiconductor CY8C21534-24PVXI
CY8C21534-24PVXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C21534-24PVXI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 28SSOP
Datasheet Download
CY8C21534-24PVXI.pdf
Availability of CY8C21534-24PVXI
QUANTITY
CY8C21534-24PVXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C21534-24PVXI
Internal Part NumberEIS-CY8C21534-24PVXI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginGSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 28x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C21534-24PVXI
Related LinksCY8C2153, CY8C21534-24PVXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C21534-24PVXI Details Description
Related parts for CY8C21534-24PVXI
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 1K OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf