| Internal Part Number | EIS-CY8C22113-24PI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 53 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | PSOC®1 CY8C22xxx | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | M8C | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 6 | |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.25 V | |
| Data Converters | A/D 2x14b; D/A 1x9b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | |