| Internal Part Number | EIS-CY8C24223-24SIT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | PSOC®1 CY8C24xxx | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | M8C | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 16 | |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.25 V | |
| Data Converters | A/D 2x14b; D/A 2x9b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |