Cypress Semiconductor CY8C24223A-12PVXE
CY8C24223A-12PVXE picture photo
Mfg. Part Number
CY8C24223A-12PVXE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 20SSOP
Datasheet Download
CY8C24223A-12PVXE.pdf
Availability of CY8C24223A-12PVXE
QUANTITY
CY8C24223A-12PVXE Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C24223A-12PVXE
Internal Part NumberEIS-CY8C24223A-12PVXE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginGSMC Manufacture Merger 15/May/2014
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package330
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C24xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed12MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C24223A-12PVXE
Related LinksCY8C2422, CY8C24223A-12PVXE Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C24223A-12PVXE Details Description
Related parts for CY8C24223A-12PVXE
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX7326 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.75A 172 MOHM datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 1.799" DIA BLK datasheet.pdf
INTERFACE MODULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf