Hirose Electric Co Ltd FX8C-60P-SV1(91)
FX8C-60P-SV1(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-60P-SV1(91)
Brief Description
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-60P-SV1(91).pdf
Availability of FX8C-60P-SV1(91)
QUANTITY
FX8C-60P-SV1(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-60P-SV1(91)
Internal Part NumberEIS-FX8C-60P-SV1(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights6mm, 11mm
Height Above Board0.214" (5.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-60P-SV1(91)
Related LinksFX8C-60P, FX8C-60P-SV1(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-60P-SV1(91) Details Description
Related parts for FX8C-60P-SV1(91)
IC ADSL LINE DRIVER R-R 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
RES 22 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 40A SOT227 datasheet.pdf
RES 4.70 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1.5K OHM 14DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 800mA 8-DIP datasheet.pdf