Linear LT3021EDH-1.5#PBF
LT3021EDH-1.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3021EDH-1.5#PBF
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.5A 16DFN
Datasheet Download
LT3021EDH-1.5#PBF.pdf
Availability of LT3021EDH-1.5#PBF
QUANTITY
LT3021EDH-1.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3021EDH-1.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT3021EDH-1.5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package73
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.155V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)550mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-DFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3021EDH-1.5#PBF
Related LinksLT3021ED, LT3021EDH-1.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT3021EDH-1.5#PBF Details Description
Related parts for LT3021EDH-1.5#PBF
BATTERY PACK NIMH 12.0V 2000 MAH datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION POLYMER 16-QFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
STANDOFF datasheet.pdf
LOW AGL RING 58MM 90DEG BLUE datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 34POS SLVR TH/RA datasheet.pdf
37POS F R/A .590 TY1 PI datasheet.pdf