Cypress Semiconductor CY8C24223A-24PVXA
CY8C24223A-24PVXA picture photo
Mfg. Part Number
CY8C24223A-24PVXA
Brief Description
IC PSOC 4K FLASH 256B 20SSOP
Datasheet Download
CY8C24223A-24PVXA.pdf
Availability of CY8C24223A-24PVXA
QUANTITY
CY8C24223A-24PVXA Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C24223A-24PVXA
Internal Part NumberEIS-CY8C24223A-24PVXA
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package132
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O16
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C24223A-24PVXA
Related LinksCY8C2422, CY8C24223A-24PVXA Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C24223A-24PVXA Details Description
Related parts for CY8C24223A-24PVXA
JUMPER-H1504TR/A3048G/X 4" datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.021DIA GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 184POS DIMM 2P datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 390K OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 500A 2TOWER datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 970MA 120 MOHM datasheet.pdf