Cypress Semiconductor CY8C26233-24SI
CY8C26233-24SI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C26233-24SI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8K FLASH 256B 20-SOIC
Datasheet Download
CY8C26233-24SI.pdf
Availability of CY8C26233-24SI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY8C26233-24SI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C26233-24SI
Internal Part NumberEIS-CY8C26233-24SI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C26xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 1x8b, 1x11b, 1x12b; D/A 1x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C26233-24SI
Related LinksCY8C262, CY8C26233-24SI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C26233-24SI Details Description
Related parts for CY8C26233-24SI
IDC CABLE-AKN50A/ AE50G / APK50A datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 80MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
IC MUX DIFF 4:1 3.3V/5V 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D4SL-K1G datasheet.pdf
CONN datasheet.pdf
4700UF 35V 18X40 85C RAD datasheet.pdf