ON Semiconductor NCV8154MN300300TBG
NCV8154MN300300TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCV8154MN300300TBG
Brief Description
IC REG LDO 3V/3V 0.3A XDFN6
Datasheet Download
NCV8154MN300300TBG.pdf
Availability of NCV8154MN300300TBG
QUANTITY
NCV8154MN300300TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8154MN300300TBG
Internal Part NumberEIS-NCV8154MN300300TBG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators2
Voltage - Input1.9 V ~ 5.25 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8154MN300300TBG
Related LinksNCV8154MN, NCV8154MN300300TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8154MN300300TBG Details Description
Related parts for NCV8154MN300300TBG
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CLIP DIP TEST 16 PIN OPEN NICKEL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GP 200V 300A 3TOWER datasheet.pdf
1500 VDC 8 AMP INLINE MIDGET FUS datasheet.pdf