Cypress Semiconductor CY8C28413-24PVXIT
CY8C28413-24PVXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY8C28413-24PVXIT
Brief Description
IC MCU PSOC 16K 24MHZ 28SSOP
Datasheet Download
CY8C28413-24PVXIT.pdf
Availability of CY8C28413-24PVXIT
QUANTITY
CY8C28413-24PVXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C28413-24PVXIT
Internal Part NumberEIS-CY8C28413-24PVXIT
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C28xxx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 4x14b; D/A 4x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C28413-24PVXIT
Related LinksCY8C2841, CY8C28413-24PVXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C28413-24PVXIT Details Description
Related parts for CY8C28413-24PVXIT
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 256X18 SYNC 25NS 64-TQFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLADE NON-GENDR 2/0AWG datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf