Cypress Semiconductor CY8C28533-24AXIT
CY8C28533-24AXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY8C28533-24AXIT
Brief Description
IC MCU PSOC 16K 24MHZ 44LQFP
Datasheet Download
CY8C28533-24AXIT.pdf
Availability of CY8C28533-24AXIT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY8C28533-24AXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C28533-24AXIT
Internal Part NumberEIS-CY8C28533-24AXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C28xxx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O40
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 4x14b; D/A 4x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C28533-24AXIT
Related LinksCY8C2853, CY8C28533-24AXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C28533-24AXIT Details Description
Related parts for CY8C28533-24AXIT
CONN HEADER VERT 2POS .100 TIN datasheet.pdf
REGULATOR -8V 0.55A 3SIP SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
IC FLATLINK(TM) XMITTER 56-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SNAP FIT IEC INLET datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf