| Internal Part Number | EIS-CY8C29466-12PVXET | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014 | |
| PCN Packaging | New Tray and TR Materials 13/Dec/2013 | |
| PCN Other | Multiple Updates 27/Mar/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | PSOC®1 CY8C29xxx | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | M8C | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 12MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 24 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 2K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.25 V | |
| Data Converters | A/D 4x14b; D/A 4x9b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |