Cypress Semiconductor CY8C4014SXI-421T
CY8C4014SXI-421T picture photo
Mfg. Part Number
CY8C4014SXI-421T
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 16SOIC
Datasheet Download
CY8C4014SXI-421T.pdf
Availability of CY8C4014SXI-421T
QUANTITY
CY8C4014SXI-421T Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C4014SXI-421T
Internal Part NumberEIS-CY8C4014SXI-421T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPSoC 4000: Low-Cost 32-Bit MCU
PSoC 4100 & 4200 Programmable System-on-Chip
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC® 4 CY8C4000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M0
Core Size32-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 5.5 V
Data ConvertersD/A 1x7b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C4014SXI-421T
Related LinksCY8C4014, CY8C4014SXI-421T Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C4014SXI-421T Details Description
Related parts for CY8C4014SXI-421T
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
63323B108 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET IGBT DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 590MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf