Cypress Semiconductor CYD36S18V18-167BGXC
CYD36S18V18-167BGXC picture photo
Mfg. Part Number
CYD36S18V18-167BGXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 484FBGA
Datasheet Download
CYD36S18V18-167BGXC.pdf
Availability of CYD36S18V18-167BGXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CYD36S18V18-167BGXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CYD36S18V18-167BGXC
Internal Part NumberEIS-CYD36S18V18-167BGXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size36M (2M x 18)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.42 V ~ 1.58 V, 1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case484-FBGA
Supplier Device Package484-FBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CYD36S18V18-167BGXC
Related LinksCYD36S18V, CYD36S18V18-167BGXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CYD36S18V18-167BGXC Details Description
Related parts for CYD36S18V18-167BGXC
DIODE ZENER 24V 200MW UMD2 datasheet.pdf
IC REG LDO -8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RES 324 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf