Crydom CYNB16-1200
CYNB16-1200 picture photo
Mfg. Part Number
CYNB16-1200
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 16A 1200V NON-ISOLAT TO220AB
Datasheet Download
CYNB16-1200.pdf
Availability of CYNB16-1200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CYNB16-1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CYNB16-1200
Internal Part NumberEIS-CYNB16-1200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)10A
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)190A, 200A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CYNB16-1200
Related LinksCYNB1, CYNB16-1200 Datasheet, Crydom Distributor
CYNB16-1200 Details Description
Related parts for CYNB16-1200
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC XPHASE3 CTLR 20-MLPQ datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT DUAL 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
SAW FILTER RF 465MHZ SM5050-8 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.8 OHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf