Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ20-E3/9AT
SMCJ20-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ20-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMC
Datasheet Download
SMCJ20-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ20-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ20-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ20-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ20-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ20-E3/9AT
Related LinksSMCJ20, SMCJ20-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ20-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ20-E3/9AT
CONN IDC DB 4POS 2.5MM WHT PCB datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf