Crydom CYNB16-1200PT
CYNB16-1200PT picture photo
Mfg. Part Number
CYNB16-1200PT
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 16A 1200V NON-ISOLAT TO220AB
Datasheet Download
CYNB16-1200PT.pdf
Availability of CYNB16-1200PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CYNB16-1200PT Order Process
Ship out your order
Specifications of CYNB16-1200PT
Internal Part NumberEIS-CYNB16-1200PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)10A
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)190A, 200A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CYNB16-1200PT
Related LinksCYNB16, CYNB16-1200PT Datasheet, Crydom Distributor
CYNB16-1200PT Details Description
Related parts for CYNB16-1200PT
IC OPAMP AUDIO 12MHZ 8DIP datasheet.pdf