Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-2009-M5-16
NSE-2009-M5-16 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-2009-M5-16
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M5
Datasheet Download
NSE-2009-M5-16.pdf
Availability of NSE-2009-M5-16
QUANTITY
NSE-2009-M5-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-2009-M5-16
Internal Part NumberEIS-NSE-2009-M5-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesNSE
TypeMachine Screw
Screw Head TypeFlat Head
Drive TypeSlotted
Features-
Thread SizeM5
Head Diameter0.366" (9.30mm)
Head Height0.106" (2.69mm)
Length - Below Head0.630" (16.00mm)
Length - Overall0.736" (18.69mm)
MaterialNylon
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-2009-M5-16
NSE-2009-M5-16 Details Description
Related parts for NSE-2009-M5-16
MOSFET N-CH 60V 50A TO-262 datasheet.pdf
EVAL MOD AUD PWR AMP FOR TPA0103 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS 110DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN RING TIN 1/0AWG 3/8" datasheet.pdf
IC REG LDO POS/NEG ADJ 8MSOP datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/9 LDO 169BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 2A SOD57 datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC datasheet.pdf