Comchip Technology CZRSC55C5V6-G
CZRSC55C5V6-G picture photo
Mfg. Part Number
CZRSC55C5V6-G
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW 0805
Datasheet Download
CZRSC55C5V6-G.pdf
Availability of CZRSC55C5V6-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CZRSC55C5V6-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CZRSC55C5V6-G
Internal Part NumberEIS-CZRSC55C5V6-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CZRSC55C5V6-G
Related LinksCZRSC5, CZRSC55C5V6-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CZRSC55C5V6-G Details Description
Related parts for CZRSC55C5V6-G
RIVET PUSH 0.240" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 78.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 8.9MM WHT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 260MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
2MM MGRID HDR SMT D/R W/PG 16CKT datasheet.pdf