Harwin Inc. D01-9791001
D01-9791001 picture photo
Mfg. Part Number
D01-9791001
Manufacturer
Product Category
Terminals - PC Pin Receptacles, Socket Connectors
Brief Description
SUB-MIN SKT/CARRIER
Datasheet Download
D01-9791001.pdf
Availability of D01-9791001
QUANTITY
D01-9791001 Order Process
Ship out your order
Specifications of D01-9791001
Internal Part NumberEIS-D01-9791001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - PC Pin Receptacles, Socket Connectors
Series-
PackagingStrip
Tail TypeStandard Tail
TerminationSolder
Length - Overall0.297" (7.54mm)
Accepts Pin Diameter0.016" ~ 0.020" (0.41mm ~ 0.51mm)
Mounting Hole Diameter0.039" ~ 0.043" (0.99mm ~ 1.09mm)
Pin Hole Diameter0.043" (1.09mm)
Flange Diameter0.057" (1.45mm)
Tail Diameter0.023" (0.59mm)
Socket Depth0.124" (3.15mm)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Board Thickness-
Insertion Force2.00Nm ~ 6.00Nm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D01-9791001
Related LinksD01-9, D01-9791001 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
D01-9791001 Details Description
Related parts for D01-9791001
REGULATOR 2A 6.5V HORZ datasheet.pdf
RES 28 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf