Harwin Inc. D01-9791001
D01-9791001 picture photo
Mfg. Part Number
D01-9791001
Manufacturer
Product Category
Terminals - PC Pin Receptacles, Socket Connectors
Brief Description
SUB-MIN SKT/CARRIER
Datasheet Download
D01-9791001.pdf
Availability of D01-9791001
QUANTITY
D01-9791001 Order Process
Ship out your order
Specifications of D01-9791001
Internal Part NumberEIS-D01-9791001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - PC Pin Receptacles, Socket Connectors
Series-
PackagingStrip
Tail TypeStandard Tail
TerminationSolder
Length - Overall0.297" (7.54mm)
Accepts Pin Diameter0.016" ~ 0.020" (0.41mm ~ 0.51mm)
Mounting Hole Diameter0.039" ~ 0.043" (0.99mm ~ 1.09mm)
Pin Hole Diameter0.043" (1.09mm)
Flange Diameter0.057" (1.45mm)
Tail Diameter0.023" (0.59mm)
Socket Depth0.124" (3.15mm)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Board Thickness-
Insertion Force2.00Nm ~ 6.00Nm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D01-9791001
Related LinksD01-9, D01-9791001 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
D01-9791001 Details Description
Related parts for D01-9791001
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 125VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
LED MINI ZENIGATA datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 380MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIBER PATCH CABL LC/LC AQUA 100' datasheet.pdf
MICRO 37C P /11 10CR 72" datasheet.pdf