Newhaven Display Intl D0119LT-29-1901
D0119LT-29-1901 picture photo
Mfg. Part Number
D0119LT-29-1901
Manufacturer
Product Category
Display Modules - Vacuum Fluorescent (VFD)
Brief Description
DISPLAY VFD 7-SEG 1X19 11MM
Datasheet Download
D0119LT-29-1901.pdf
Availability of D0119LT-29-1901
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D0119LT-29-1901 Order Process
Ship out your order
Specifications of D0119LT-29-1901
Internal Part NumberEIS-D0119LT-29-1901
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - Vacuum Fluorescent (VFD)
Series-
Outline L x W x H205.00mm x 29.00mm x 8.00mm
Viewing Area178.00mm L x 14.50mm W
Display Format19 x 1
Display TypeCharacter
Format-
Voltage - Supply-
Character Size13.00mm H x 5.50mm W
Number of Dots-
Interface-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D0119LT-29-1901
Related LinksD0119LT, D0119LT-29-1901 Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
D0119LT-29-1901 Details Description
Related parts for D0119LT-29-1901
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY OPTO 120MA SPST-N0 6-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SPDT .1A 125V C-ROL PLNGR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN PCB HOUSING 5POS datasheet.pdf