FFF D09P24A6PX00LF
D09P24A6PX00LF picture photo
Mfg. Part Number
D09P24A6PX00LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
D09P24A6PX00LF.pdf
Availability of D09P24A6PX00LF
QUANTITY
D09P24A6PX00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D09P24A6PX00LF
Internal Part NumberEIS-D09P24A6PX00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationD-Sub Design 06/Aug/2014
Delta D Male Contacts 07/Oct/2015
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D09P24A6PX00LF
Related LinksD09P24A, D09P24A6PX00LF Datasheet, FFF Distributor
D09P24A6PX00LF Details Description
Related parts for D09P24A6PX00LF
HEADER OPEN .030"DIA .600 24POS datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 48A 0.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CABLE ASSY MT-RJ/DUP SC 625 5M datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
POT 2.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
KIT TOWER BOARD FOR MC9S12G128 datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 830MA 315 MOHM datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf