Ohmite D100K2R0
D100K2R0 picture photo
Mfg. Part Number
D100K2R0
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 100W
Datasheet Download
D100K2R0.pdf
Availability of D100K2R0
QUANTITY
D100K2R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of D100K2R0
Internal Part NumberEIS-D100K2R0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Power (Watts)100W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.752" OD, 0.500" ID (19.10mm x 12.70mm)
Length6.500" (165.10mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D100K2R0
Related LinksD100, D100K2R0 Datasheet, Ohmite Distributor
D100K2R0 Details Description
Related parts for D100K2R0
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 110A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 741 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf