Yageo RC0201FR-0739R2L
RC0201FR-0739R2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0739R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0739R2L.pdf
Availability of RC0201FR-0739R2L
QUANTITY
RC0201FR-0739R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0739R2L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0739R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0739R2L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0739R2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0739R2L Details Description
Related parts for RC0201FR-0739R2L
CONN HEADER EH TOP 7POS 2.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SERIES 5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
D SUB TOP ENTRY METAL HOOD 25 PO datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO252AA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf