Cornell Dubilier Electronics D101F152FO3
D101F152FO3 picture photo
Mfg. Part Number
D101F152FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 1500PF 1% 100V RADIAL
Datasheet Download
D101F152FO3.pdf
Availability of D101F152FO3
QUANTITY
D101F152FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D101F152FO3
Internal Part NumberEIS-D101F152FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesD10
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D101F152FO3
Related LinksD101F, D101F152FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
D101F152FO3 Details Description
Related parts for D101F152FO3
IC REG LDO 5.5V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP MICA 2200PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PIN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 5KW 400V datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 49.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 97MM datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 368MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 0804 datasheet.pdf
47UF 50V 10X12MM 125C 2500H datasheet.pdf