Vishay/BCcomponents D101G29C0GH65J5R
D101G29C0GH65J5R picture photo
Mfg. Part Number
D101G29C0GH65J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
D101G29C0GH65J5R.pdf
Availability of D101G29C0GH65J5R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D101G29C0GH65J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D101G29C0GH65J5R
Internal Part NumberEIS-D101G29C0GH65J5R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWithdrawal of D Series 01/Jul/2013
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D101G29C0GH65J5R
Related LinksD101G29C, D101G29C0GH65J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D101G29C0GH65J5R Details Description
Related parts for D101G29C0GH65J5R
CONN SOCKET 24AWG TIN MTA100 IDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SLOT SEAL 3POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 500OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CER RESONATOR 12.0MHZ SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf