Vishay/BCcomponents D101K20Y5PH63L6R
D101K20Y5PH63L6R picture photo
Mfg. Part Number
D101K20Y5PH63L6R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V Y5P RADIAL
Datasheet Download
D101K20Y5PH63L6R.pdf
Availability of D101K20Y5PH63L6R
QUANTITY
D101K20Y5PH63L6R Order Process
Ship out your order
Specifications of D101K20Y5PH63L6R
Internal Part NumberEIS-D101K20Y5PH63L6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (3.99mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D101K20Y5PH63L6R
Related LinksD101K20Y, D101K20Y5PH63L6R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D101K20Y5PH63L6R Details Description
Related parts for D101K20Y5PH63L6R
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC 1.71V NANOPWR MON SOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PB ILLUM FLUSH SQR RED datasheet.pdf
IC PLL W/VCO FRACTIONAL-N 40SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 150 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf