Vishay/BCcomponents D102K20Y5PH63L6R
D102K20Y5PH63L6R picture photo
Mfg. Part Number
D102K20Y5PH63L6R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V Y5P RADIAL
Datasheet Download
D102K20Y5PH63L6R.pdf
Availability of D102K20Y5PH63L6R
QUANTITY
D102K20Y5PH63L6R Order Process
Ship out your order
Specifications of D102K20Y5PH63L6R
Internal Part NumberEIS-D102K20Y5PH63L6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (3.99mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D102K20Y5PH63L6R
Related LinksD102K20Y, D102K20Y5PH63L6R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D102K20Y5PH63L6R Details Description
Related parts for D102K20Y5PH63L6R
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD523 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 30.4MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 15DB datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF MH datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf