Cornell Dubilier Electronics D105F471GO3F
D105F471GO3F picture photo
Mfg. Part Number
D105F471GO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 470PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
D105F471GO3F.pdf
Availability of D105F471GO3F
QUANTITY
D105F471GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of D105F471GO3F
Internal Part NumberEIS-D105F471GO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesD10
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D105F471GO3F
Related LinksD105F4, D105F471GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
D105F471GO3F Details Description
Related parts for D105F471GO3F
IC REG LDO NEG ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
IC 4DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-24V 21MA OUT datasheet.pdf