Renesas Electronics America D12350F20IV
D12350F20IV picture photo
Mfg. Part Number
D12350F20IV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 128QFP
Datasheet Download
D12350F20IV.pdf
Availability of D12350F20IV
QUANTITY
D12350F20IV Order Process
Ship out your order
Specifications of D12350F20IV
Internal Part NumberEIS-D12350F20IV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2300
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivitySCI, SmartCard
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O87
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case128-BFQFP
Supplier Device Package128-QFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D12350F20IV
Related LinksD1235, D12350F20IV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
D12350F20IV Details Description
Related parts for D12350F20IV
FIXED IND 10UH 2.38A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 60A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
T85-A420X datasheet.pdf
100A 3PH/600V 3P4W MI WT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
BRIDGE RECT 6A 800V GSIB-5S datasheet.pdf
CONN USB MICRO datasheet.pdf
OSC XO 6.25MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf