Ohmite D12K15RE
D12K15RE picture photo
Mfg. Part Number
D12K15RE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 15 OHM 12W
Datasheet Download
D12K15RE.pdf
Availability of D12K15RE
QUANTITY
D12K15RE Order Process
Ship out your order
Specifications of D12K15RE
Internal Part NumberEIS-D12K15RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Power (Watts)12W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.313" OD, 0.187" ID (7.94mm x 4.76mm)
Length1.750" (44.45mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D12K15RE
Related LinksD12K, D12K15RE Datasheet, Ohmite Distributor
D12K15RE Details Description
Related parts for D12K15RE
QKE HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 40V 160A TO-249AB datasheet.pdf