Delta Electronics D12S05020-1 C
D12S05020-1 C picture photo
Mfg. Part Number
D12S05020-1 C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
MODULE POWER DC/DC POL 20A
Datasheet Download
D12S05020-1 C.pdf
Availability of D12S05020-1 C
QUANTITY
D12S05020-1 C Order Process
Ship out your order
Specifications of D12S05020-1 C
Internal Part NumberEIS-D12S05020-1 C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi D12S05020
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 10.6 ~ 5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module
Size / Dimension1.20" L x 0.46" W x 0.61" H (30.5mm x 11.7mm x 15.5mm)
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Efficiency93.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D12S05020-1 C
Related LinksD12S05, D12S05020-1 C Datasheet, Delta Electronics Distributor
D12S05020-1 C Details Description
Related parts for D12S05020-1 C
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 48V datasheet.pdf
IC FILTER ACT PROG 28-DIP datasheet.pdf
RELAY SSR 125A 240VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 18POS datasheet.pdf