Panduit D14-250MB-M
D14-250MB-M picture photo
Mfg. Part Number
D14-250MB-M
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
D14-250MB-M.pdf
Availability of D14-250MB-M
QUANTITY
D14-250MB-M Order Process
Ship out your order
Specifications of D14-250MB-M
Internal Part NumberEIS-D14-250MB-M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanduit Terminals
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.690" (17.53mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam, Serrated Termination
Color-
Contact MaterialBrass
Contact FinishNickel
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D14-250MB-M
Related LinksD14-2, D14-250MB-M Datasheet, Panduit Distributor
D14-250MB-M Details Description
Related parts for D14-250MB-M
CONN HEADER 16POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 14A TO220 datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf