Vishay/BCcomponents D150G20C0GL6TJ5R
D150G20C0GL6TJ5R picture photo
Mfg. Part Number
D150G20C0GL6TJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
D150G20C0GL6TJ5R.pdf
Availability of D150G20C0GL6TJ5R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D150G20C0GL6TJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D150G20C0GL6TJ5R
Internal Part NumberEIS-D150G20C0GL6TJ5R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWithdrawal of D Series 01/Jul/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D150G20C0GL6TJ5R
Related LinksD150G20C, D150G20C0GL6TJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D150G20C0GL6TJ5R Details Description
Related parts for D150G20C0GL6TJ5R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
47.75MM X 35.56MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 6POS ORG datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf