FFF D15P81C6GL00
D15P81C6GL00 picture photo
Mfg. Part Number
D15P81C6GL00
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit
Datasheet Download
D15P81C6GL00.pdf
Availability of D15P81C6GL00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D15P81C6GL00 Order Process
Ship out your order
Specifications of D15P81C6GL00
Internal Part NumberEIS-D15P81C6GL00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D15P81C6GL00
Related LinksD15P81, D15P81C6GL00 Datasheet, FFF Distributor
D15P81C6GL00 Details Description
Related parts for D15P81C6GL00
RES SMD 38.3KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 542 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 KN datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 183MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf