FFF D15P91C4GV00
D15P91C4GV00 picture photo
Mfg. Part Number
D15P91C4GV00
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D15P91C4GV00.pdf
Availability of D15P91C4GV00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D15P91C4GV00 Order Process
Ship out your order
Specifications of D15P91C4GV00
Internal Part NumberEIS-D15P91C4GV00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D15P91C4GV00
Related LinksD15P91, D15P91C4GV00 Datasheet, FFF Distributor
D15P91C4GV00 Details Description
Related parts for D15P91C4GV00
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 740MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf