FFF D15P91C6GV00
D15P91C6GV00 picture photo
Mfg. Part Number
D15P91C6GV00
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D15P91C6GV00.pdf
Availability of D15P91C6GV00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D15P91C6GV00 Order Process
Ship out your order
Specifications of D15P91C6GV00
Internal Part NumberEIS-D15P91C6GV00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D15P91C6GV00
Related LinksD15P91, D15P91C6GV00 Datasheet, FFF Distributor
D15P91C6GV00 Details Description
Related parts for D15P91C6GV00
FIXED IND 10UH 7.6A 13.5 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 30POS datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 840MA 320 MOHM datasheet.pdf
IC AFE 3 CHANNEL 20-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HAN E HMC MALE CONTACT AU AWG 18 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf