E-Switch D16EER12FGRNGRN
D16EER12FGRNGRN picture photo
Mfg. Part Number
D16EER12FGRNGRN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER12FGRNGRN.pdf
Availability of D16EER12FGRNGRN
QUANTITY
D16EER12FGRNGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER12FGRNGRN
Internal Part NumberEIS-D16EER12FGRNGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelD16yyR12yyyyyyy.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorNeon, Green
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER12FGRNGRN
Related LinksD16EER1, D16EER12FGRNGRN Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER12FGRNGRN Details Description
Related parts for D16EER12FGRNGRN
BOX ALUM GRAY 2.75"L X 2.13"W datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 2CHAN 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TERMINAL RING TONGUE SZ 4 RED datasheet.pdf
FEM SCKT,LEAD FREE datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OPAMP ZRO-DRFT datasheet.pdf
3300UF 200V 50X80MM 105C 5000H datasheet.pdf