Omron G9EJ-1-E-UVDDC24
G9EJ-1-E-UVDDC24 picture photo
Mfg. Part Number
G9EJ-1-E-UVDDC24
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 24V
Datasheet Download
G9EJ-1-E-UVDDC24.pdf
Availability of G9EJ-1-E-UVDDC24
QUANTITY
G9EJ-1-E-UVDDC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G9EJ-1-E-UVDDC24
Internal Part NumberEIS-G9EJ-1-E-UVDDC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductG9EJ DC Power Relay
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG9EJ-1-E
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)14.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Material-
Coil Power1.2 W
Coil Resistance480 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G9EJ-1-E-UVDDC24
Related LinksG9EJ-1-E, G9EJ-1-E-UVDDC24 Datasheet, Omron Distributor
G9EJ-1-E-UVDDC24 Details Description
Related parts for G9EJ-1-E-UVDDC24
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF CMOS LVL/SFTR N-I 5TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CAR RAD RX AM/FM/LW/SW 32QFN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 820K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf