Vishay/Dale D55342E07B15B0PWS
D55342E07B15B0PWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B15B0PWS
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B15B0PWS.pdf
Availability of D55342E07B15B0PWS
QUANTITY
D55342E07B15B0PWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B15B0PWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B15B0PWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B15B0PWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B15B0PWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B15B0PWS Details Description
Related parts for D55342E07B15B0PWS
RES 10 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 500MA TO-92 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW LLDS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W SMBG datasheet.pdf